رپورتاژ

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی | چرا لباسشویی دور نمیگیره؟

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی | چرا لباسشویی دور نمیگیره؟

در این مطلب سعی داریم، به دلیل و علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی یا همان کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی اشاره نماییم و ضمن بررسی دلایل آن به راهکارهایی که برای رفع این مشکل وجود دارد بپردازیم. تمامی افرادی که از لباسشویی برای شستشوی البسه استفاده می‌کنند، می‌‎دانند که ماشین لباسشویی در آخرین مرحله کار، سرعت بیشتری می‌گیرد تا بتواند لباس‌ها را آبگیری و خشک نماید. حال اگر این اتفاق رخ ندهد می‌تواند مشکلاتی را از قبیل خیس ماندن البسه به وجود آورد که طبیعتا دردسرساز خواهد بود.

دور تند ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟
دور تند ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟

دور تند ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟

پیش از آن که به علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی اشاره کنیم لازم است به این موضوع بپردازیم که این قابلیت چه ویژگی‌هایی را در بر خواهد داشت. عموما شرکت‌های تولیدکننده ماشین لباسشویی دور تند در این محصول را در سرعت‌های متفاوتی تنظیم کرده‌اند به طوری که هر دستگاهی ممکن است با یک سرعت خاص اقدام به آبگیری و خشک کردن لباس‌ها نماید. حال اگر این بخش به خوبی کار نکرده و چرخش درستی نداشته باشد می‌تواند عواقبی همچون خیس بودن لباس‌ها و همچنین چروک شدن آن‌ها را در پی داشته باشد. بنابراین اگر شما از فضای کافی برای خشک کردن لباس‌ها برخوردار نباشید این مشکل می‌تواند بسیار دردسرساز باشد. اگر شما هم لباسشویی برند بوش دارید این مطلب را از دست ندهید: تعمیر لباسشویی بوش در کرج

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی چه دلایلی دارد؟

پیش از بررسی علت کار نکردن دور تند لباسشویی لازم است به این نکته اشاره کنیم که اگر لباسشویی خود را به تازگی خریداری کرده‌اید و برای اولین بار است که قصد استفاده از آن را دارید، بهتر است دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه کنید. زیرا در برندهای مختلف دور تند ماشین لباسشویی با سرعت‌های مختلفی در نظر گرفته و شما می‌توانید بر اساس نوع البسه‌ای که قصد شستشوی آن را دارید، دور تند ماشین لباسشویی را انتخاب نمایید. اما علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود.

  • مسیر خروجی آب مسدود شده است

در چنین شرایطی دو اتفاق مختلف ممکن است رخ داده باشد. یکی آن کهانسداد و گرفتگی در شلنگ تخلیه آب لباسشویی رخ داده باشد و دیگری آن کهانسدادی در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی پیش آمده باشد.

لازم به ذکر است چنانچه گرفتگی در شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی رخ دهد، سبب عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی شده و آبی که باید دفع گردد در لباس‌ها باقی مانده و طبیعتا خشک نمی شوند. در چنین شرایطی بهتر است با چک کردن شلنگ تخلیه آب و رفع گرفتگی‌های آن مشکل را رفع نمایید.

در خصوص گرفتگی پمپ لباسشویی نیز، باید به این نکته اشاره کرد که این قطعه در ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه نمودن آب‌های کثیف ناشی از شست و شو را بر عهده دارد. بنابراین چنانچه ایراد و مشکلی در این خصوص رخ دهد، عمل تخلیه ماشین لباسشویی با مشکل مواجه شده و خشک‌کن دستگاه دیگر عملکرد درستی نخواهد داشت.

ظرفیت ماشین لباسشویی
ظرفیت ماشین لباسشویی
  • ظرفیت ماشین لباسشویی در نظر گرفته نشده است و دلیلی برای کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی است 

همان طور که می‌دانید ماشین لباسشویی‌ها دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که باید هنگام استفاده از آن‌ها این نکته را به خاطر داشته و بیشتر از میزان تعیین شده البسه داخل آن نریزید. زیرا در برخی مواقع جمع شدن پرز لباس و یا سایر اشیا کوچک و ریز مانند جوراب و… در داخل پمپ تخلیه، می‌تواند باعث انسداد و گرفتگی این قطعه شده و مانع از انجام دور تند دستگاه ‌گردد. برای رفع این مشکل نیز لازم است این قطعه ماشین لباسشویی جدا شده و آشغال‌ها و پرزهای انباشته شده در آن را تخلیه نمود.

اگر شما هم لباسشویی برند پاکشوما دارید این مطلب را از دست ندهید: تعمیر لباسشویی پاکشوما در کرج

نوشته های مشابه
  • برنامه خشک‌کن ماشین لباسشویی به درستی تنظیم نشده باشد

علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی، می‌تواند در برخی مواقع به علت بی‌توجهی نسبت به برنامه‌های شستشو ماشین لباسشویی و تنظیم نکردن درست آن باشد. برای رفع این مشکل، لازم است برنامه را بر اساس نوع البسه‌ای که برای شستشو داخل ماشین لباسشویی قرار داده‌اید تنظیم کنید. زیرا چنانچه این انتخاب به درستی انجام نشود، می‌تواند سبب ایجاد اختلال در عملیات شستشو و در نهایت ایراد در عملکرد خشک‌کن دستگاه گردد.

  • وجود نوسانات برقی

همان طور که می‌دانید، گشتاور لازم برای چرخش دیگ با سرعت بالا را برق مصرفی آن تامین می‌کند؛ بنابراین چنانچه برق شهری دچار نوسان شود، می‌تواند روی عملکرد موتور تأثیر گذاشته و عدم چرخش دیگ با سرعت بالا را در بر داشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است از یک برقکار متخصص بخواهید ماشین لباسشویی شما را مورد بررسی قرار داده و عیب آن در این خصوص را رفع نماید.

  • وجود مشکل در هیدروستات یا شلنگ رابط آن

لازم است بدانید هیدروستات یکی از قطعات مهم در هر ماشین لباسشویی به شمار می‌آید که وظیفه آن اندازه‌گیری میزان آبی است که درون دیگ ماشین است مضاف بر اینکه این قطعه می‌تواند آب ورودی به لباسشویی را نیز اندازه‌گیری نماید. چنانچه این قطعه دچار آسیب شود نمی‌تواند میزان آب را به درستی اندازه‌گیری نماید همین امر سبب می‌شود آب درون ماشین وجود داشته باشد و دور تند کار نکند. برای رفع این مشکل بهتر است شلنگ هیدروستات را از روی هیدروستات جدا کنید؛ در این صورت اگر پمپ شروع به تخلیه آب ماشین کرد، به این معناست که هیروستات معیوب شده و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

  • خازن راه انداز

گاهی علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی، می‌تواند به دلیل عملکرد خازن راه انداز باشد. البته برخی از ماشین‌های لباسشویی دارای این قطعه هستند که می‌توانند سبب به وجود آمدن دورهای تند و کند در دستگاه گردند. بنابراین خراب شدن این قطعه می‌تواند سبب نچرخیدن موتور در دور تند شود.

  • خرابی موتور ماشین لباسشویی

مورد فوق می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل و علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی به شمار آید؛ زیرا موتوری که ایراد پیدا کرده باشد، طبیعتا نمی‌تواند خشک کردن لباس‌ها را به درستی انجام دهد. از آن جا که خودتان نمی‌توانید این مشکل را برطرف نمایید، بهتر است برای رفع این مشکل دستگاه را به تکنسین مجربی بسپارید تا بتواند مشکل پیش آمده را برطرف نماید.

اگر شما هم لباسشویی برند آبسال دارید این مطلب را از دست ندهید: تعمیر لباسشویی آبسال در کرج

  • ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

از دیگر دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی را می‌توان وجود ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دانست. لازم به ذکر است این قطعه از حساسیت بالایی برخوردار است و چنانچه به هر دلیل دچار مشکل شود، نمی‌تواند کمکی به خشک کردن البسه و آبگیری آن‌ها نماید. در چنین شرایطی بهترین راهکار سپردن دستگاه به تکنسین‌های حرفه‌ای در حوزه تعمیرات است.

ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
ایراد در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

جمع بندی

در این مطلب از اکسیر سرویس متخصص تعمیرات لوازم خانگی تلاش کردیم در خصوص علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده و راهکار رفع آن را با شما در میان بگذاریم. از آن جا که کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، بنابراین چنانچه چنین اتفاقی رخ می‌دهد بهتر است مشکل را با تکنسین‌ها و افراد متخصصی که در حوزه تعمیرات ماشین لباسشویی فعالیت دارند، در میان بگذارید.

امتیاز شما به این مطلب

فوتوسلفی

فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا