رپورتاژ

آشنایی با پولیش بدنه و سایر روش های تعمیر بدنه اتومبیل

آشنایی با پولیش بدنه و سایر روش های تعمیر بدنه اتومبیل

برای ترمیم و برطرف کردن آسیب های بدنه اتومبیل روش های مختلفی وجود دارد. پولیش بدنه یکی از این روش های مناسب به شمار می رود که توسط پولیش های گوناگون انجام می شود. صافکاری و نقاشی نیز یکی از راهکارهای مناسب جهت داشتن یک ماشین با ظاهری سالم و زیبا است. یکی دیگر از راه های از بین بردن خراش های بدنه خودرو، لیسه گیری است که با لیسه کشیدن روی بدنه صورت می گیرد. روش های مذکور با توجه به شرایط ماشین و نظر مالک مورد استفاده قرار می گیرد.

پولیش بدنه
پولیش بدنه

پولیش بدنه خودرو چگونه انجام می شود؟

به مرور زمان و در اثر تصادفات گوناگون بدنه اتومبیل دچار آسیب های مختلفی می شود. ایجاد خط و خش ها روی بدنه ماشین برای بسیاری از مالکان ناراحت کننده است و به همین سبب در جهت برطرف کردن آنها بر می آیند. پولیش بدنه یکی از روش های خوب و کارآمد به همین منظور است. پولیش در حقیقت یک نوع سمباده با درجه سختی متفاوت است که در سه نوع سخت، نرم و متوسط عرضه می شود. پولیش روی بدنه خودرو کشیده می شود و به این ترتیب خراشیدگی ها برطرف می شود.

معرفی انواع پولیش های ماشین

همانطور که گفتیم پولیش خودرو به سه حالت نرم، سخت و متوسط وجود دارد که به توضیح هر کدام می پردازیم.

  • پولیش نرم با درجه سختی بسیار پایینی است و خراشیدگی های سطحی بدنه را از بین می برد. خط و خش های ساده با عمق کم مانند: شیره درختان و قیر را می توان با پولیش های نرم برطرف کرد. پولیش نرم به صورت موضعی برای بخشی از بدنه دچار خراشیدگی و خط و خش شده است به کار می رود.
  • پولیش سخت یا زبر جهت از بین بردن خراشیدگی های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. پولیش خودرو زبر معادل سنباده ۱۲۰۰است و در هنگام کار کردن با آن باید دقت زیادی به خرج داد. پولیش سخت یا زبر خراش هایی را که به سطح لایه زیر رنگ نرسیده باشند را برطرف می کنند. به طور کلی استفاده زیاد از پولیش های زبر موجب ناپایداری و از بین رفتن رنگ بدنه ماشین می شود.
  • پولیش خودرو متوسط یا تک مرحله ای با خاصیت لایه برداری متوسط، خط و خش های نیمه عمیق را از بین می برند. پولیش کشیدن به بدنه موجب براق شدن آن نیز می شود. برخی از کارشناسان واکس اتومبیل را نیز به عنوان پولیش خودرو با درجه صفر در نظر می گیرند. واکس ها صرفا جهت براق شدن بدنه به کار می روند و خراشیدگی ها را از بین نمی برند.
صافکاری و نقاشی
صافکاری و نقاشی

مطالبی درباره صافکاری و نقاشی خودرو

صافکاری و نقاشی اتومبیل نیز جزو روش های برطرف کردن آسیب های موجود روی بدنه هستند. صافکاری به دو صورت بدون رنگ و با رنگ انجام می شود. صافکاری بدون رنگ به سبب اینکه رنگ اصلی بدنه از بین نمی رود مورد توجه اغلب رانندگان قرار دارد؛ زیرا از بین رفتن رنگ اصلی خودرو و کشیدن رنگ جدید موجب کاهش قیمت شدید ماشین در هنگام فروش می شود. اغلب صاحبان اتومبیل به صافکار سفارش صافکاری بدون رنگ را می دهند.

البته صافکاری با رنگ به دلیل آرامش خاطر صافکار جهت برطرف کردن آسیب ها اغلب به صورت تمیز و خوبی انجام می شود. صافکاری بدون رنگ از جهت پایین تر بودن هزینه های تعمیر نیز مورد استقبال مالکان خودرو قرار می گیرد. نقاشی یا رنگ کردن اتومبیل نیز به عنوان ترمیم کننده بدنه به کار می رود. نقاشی چند مرحله دارد و به صورت پی در پی انجام می شود.

لیسه گیری ماشین چیست؟

یکی دیگر از روش های موثر و کارآمد برای از بین بردن خراش های عمیق بدنه اتومبیل، لیسه گیری است. در این روش خراشیدگی هایی که در لایه های دوم و سوم رنگ بدنه ایجاد شده اند را می توان برطرف کرد. لیسه گیری بدنه خودرو برای پاک کردن خراشیدگی های عمیق با وسعت بالا گزینه مناسبی به شمار می رود. در این روش خط و خش های سراسری که در برخی از موارد موجب ترک برداشتن رنگ ماشین می شود، از بین می روند. اگر لیسه گیری در اسرع وقت انجام شود اغلب نیاز به نقاشی مجدد و هزینه های اضافی نیست؛ اما اگر خراش های عمیق سراسری را به سرعت ترمیم کنیم هزینه ها کاهش یافته و ریختگی رنگ به وجود نمی آید. در روش لیسه گیری ابتدا محل مورد نظر توسط شوینده های مخصوص شستشو می شوند. پس از عمل شستشو، اتومبیل را در زیر نورآفتاب قرار می دهند تا عمق و وسعت خراشیدگی مشخص شود. البته این عمل در برخی موارد زیر نور فرابنفش نیز انجام می شود.

پس از مشخص شدن میزان آسیب، نوبت به مرحله استفاده از بتونه سنگی و رنگ خشک جهت پر کردن محل خراشیدگی است. پس از پر شدن خراش ها توسط رنگ، لیسه گیری روی بدنه انجام می شود. با عمل لیسه کشیدن رنگ های اضافی پاک می شوند. برخی از تعمیرکاران عمل لیسه کشیدن را انجام نمی دهند. این افراد با پولیش خودرو رنگ را در بخش های مختلف بدنه پخش می کنند. عملیات پولیش به جای لیسه کشیدن در این روش موجب مات کردن نواحی اطراف خراش می شود که روش مناسبی محسوب نمی شود.

صافکاری رضایی
صافکاری رضایی

اگر نیاز به ترمیم یا تعمیر بدنه خودرو دارید، وسیله نقلیه خود را به گروه صافکاری رضایی بسپارید. این گروه با انجام روش های درست متناسب با هر آسیب، اتومبیل شما را به بهترین شکل تحویل می دهند. صافکاری رضایی از پرسنل جوان و ماهری برخوردار است. در این مجموعه جهت تعمیرات بدنه از ابزارآلات حرفه ای و مدرن آلمانی استفاده می شود. برای مشاهده خدمات تیم مذکور به سایت Safkarirezaei.com مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مطلب

فوتوسلفی

فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا