رپورتاژ

کاربرد مهر و موم های V (وی سیل) چیست؟

کاربرد مهر و موم های V (وی سیل) چیست؟

بک آپ رینگ ها ، در دو پیکربندی طراحی متمایز موجود هستند یک مدل صاف مانند واشر و دیگری کانتور. ساده ترین شکل دارای دو سطح مسطح و موازی است که بسیار شبیه یک واشر است. در حلقه های پشتیبان کانتور شده ، یک رویه همسو و دیگری منحنی یا کانتور است. رویه کانتور ، شکلی است که با حلقه اورینگ در تماس است و چسبندگی و پشتیبانی بهتری را فراهم می کند. وی سیل ، جز تجهیزات آب بندی قدرتمندی است که از جنس تمام لاستیکی و بر روی شفت ها استفاده می شود. مهر و موم V ، در واقع یک مهر و موم جامد تمام لاستیکی است. عملکرد آب بندی سیل ، این است که گرد و غبار ، کثیفی ، آب ، لکه روغن یا سایر آلاینده های تهاجمی را از ورود به محفظه یاتاقان در حالی که گریس را حفظ می کند. برای اطلاع از انواع وی سیل ، بک آپ رینگ و کاربرد این محصول بی نظیر ، می توانید به وب سایت های مربوطه مراجعه کنید.

کاربرد بک آپ رینگ ها
کاربرد بک آپ رینگ ها

اصلی ترین کاربرد بک آپ رینگ ها چیست ؟

حلقه های پشتیبان ممکن است ساختاری جامد یا مارپیچی داشته باشند. از آنجایی که حلقه اورینگ بر آنها فشار وارد می کند ؛ حلقه های بک آپ ، تعدادی سطوح تماس را در برابر شفت ایجاد می کنند که پشتیبانی اضافی را فراهم می کند. حلقه های اورینگ ، جزو حساس ترین اجزای دستگاه محسوب می شوند و باید از آسیب فشار محافظت شوند. برخی سازه ها اجازه نمی دهند که شکاف آب بندی به گونه ای طراحی شود که نسبت به فشار سیستم به اندازه کافی کوچک باشد. در چنین شرایطی استفاده از حلقه پشتیبان (بک آپ رینگ) منطقی است. این تجهیزات ، از اورینگ در برابر تخریب در صورت بروز فشار زیاد محافظت می کنند. بک آپ رینگ ها با خواص ویژه حلقه های پشتیبان عمدتا از PTFE ساخته شده اند. به طور خلاصه ، می توان گفت که استفاده از بک آپ رینگ ها به عنوان جز اصلی امکان پذیر نیست و از این تجهیزات ، تنها برای پشتیبانی و حفاظت از جز اصلی (اورینگ یا پکینگ) استفاده می شود.

بک آپ رینگ ها در‌گه بازه دمایی کار می کنند ؟

انواع بک آپ رینگ ها ، محدوده دمایی بسیار زیاد از -۲۰۰ درجه سانتی گراد تا ۲۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند. خواص جریان PTFE ، از حلقه های لاستیکی نرم تر در برابر آسیب مکانیکی محافظت می کند. برای انجام این کار ، حلقه های پشتیبان در پشت حلقه O در سمت بدون فشار یا در صورت تغییر جهت فشار ، در هر دو طرف نصب می شوند. هنگامی که تحت فشار است ، حلقه پشتیبان تغییر شکل می دهد و بنابراین شکافی را که باید آب بندی شود را پر می کند. همین امر ، موجب محافظت از قطعه و مجموعه ما می شود. حلقه های پشتیبان از مواد نسبتاً سختی ساخته شده اند. آنها در غده بین O-ring (یا X-ring) و سمت کم فشار مهر و موم نصب می شوند تا از فشار دادن O-ring به شکاف اکستروژن جلوگیری کنند. همانطور که از نام این قطعه پیداست ، نقش محافظتی و پشتیبانی را برعهده دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر ، به وب سایت sealgostar.com مراجعه کنید.

نحوه عملکرد O-ring ها چگونه است ؟

هنگامی که یک سیستم مکانیکی تحت شرایط ملایم کار می کند ، یک حلقه O (یا X-ring) در سیستم در مقابل سمت کم فشار شیار O-ring (غده) آن فشرده می شود تا یک مهر و موم ایجاد کند. همانطور که دما یا فشار افزایش می یابد ، حلقه O به طور فزاینده ای تغییر شکل داده و اگر دما یا فشار به اندازه کافی زیاد شود ، اورینگ شروع به اکسترود شدن در شکاف تحمل بین دو جزء غده می کند. پس از شروع این فرآیند اکستروژن ، O-ring به سرعت فرسایش می یابد و ممکن است آب بندی از کار بیفتد. یک حلقه پشتیبان برای نصب در غده در سمت کم فشار O-ring ، بین O-ring و دیواره غده طراحی شده است. در حین کار ، O-ring به جای دیواره غده روی حلقه پشتیبان فشرده می شود و نمی تواند به شکاف تحمل نفوذ کند زیرا حلقه پشتیبان شکاف بین دو جزء غده را کاملاً می بندد. بنابراین ، ضرورت وجود حلقه های پشتیبان ، برای هر صنعتی حیاتی می باشد.

استفاده از بک آپ رینگ
استفاده از بک آپ رینگ

استفاده از بک آپ رینگ در بار های دینامیک و استاتیک

حلقه‌ های پشتیبان معمولاً زمانی استفاده می‌ شوند که یک برنامه کاربردی تحت فشار بیش از ۱۵۰۰ psig کار می‌ کند یا زمانی که اجزا با یک شکاف اکستروژن نسبتاً بزرگ طراحی می‌ شوند. حلقه های پشتیبان ، تحمل ماشینکاری را کمی کمتر کرده و عملکرد آب بندی و عمر آب بندی را افزایش می دهند. حلقه های پشتیبان را در سبک های مختلف از جمله حلقه های جامد ، حلقه های تقسیم شده و حلقه های دوتایی (مارپیچ) عرضه می کند. ما در مجموعه سیل گستر ، حلقه های پشتیبان را در هر اندازه و با متریال دلخواه شما تولید می کنیم. رینگ های پشتیبان ، عملکرد آب بندی ندارند اما برای جلوگیری از اکستروژن شکاف استفاده می شوند. آنها را می توان در ترکیب با حلقه های O یا X-ring ، هم برای بارهای استاتیک و هم برای بارهای دینامیکی استفاده کرد. با مراجعه به وب سایت sealgostar.com و اطلاع از انواع رینگ های پشتیبان ، ایکس رینگ و پکینگ ها ، می توانید قطعات مورد نیاز خود را تهیه و خریداری نمایید.

امتیاز شما به این مطلب

فوتوسلفی

فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا