رپورتاژ

چگونه در مسیر سبز گمرکی قرار بگیریم؟

چگونه در مسیر سبز گمرکی قرار بگیریم؟

مسیر سبز گمرکی پروسه‌ای است که کالا بدون نیاز به بازرسی یا دریافت مجوز خاصی ترخیص شود. البته شروط حداقلی مثل ارائه مدارک، اسناد و مجوز‏های اجباری، صحت اطلاعات مندرج در اظهارنامه و رسید‏های پرداختی باید رعایت شود. اما سؤال این است که چگونه در مسیر سبز گمرکی قرار بگیریم؟

مسیر سبز گمرکی
مسیر سبز گمرکی

مسیر سبز گمرکی پروسه‌ای است که کالا بدون نیاز به بازرسی یا دریافت مجوز خاصی ترخیص شود. البته شروط حداقلی مثل ارائه مدارک، اسناد و مجوز‏های اجباری، صحت اطلاعات مندرج در اظهارنامه و رسید‏های پرداختی باید رعایت شود. اما سؤال این است که چگونه در مسیر سبز گمرکی قرار بگیریم؟ به‌طورکلی برای ترخیص هر کالایی از گمرک باید اظهارنامه آن را تنظیم نمایید. در سال‌‌های اخیر باتوجه‌به الکترونیکی شدن امور، بازرگانان باید برای دور اظهاری کالا و ثبت بارنامه از طریق سامانه epl   اقدام کنند. پس از ثبت نهایی اظهارنامه در سامانه شماره کوتاژ کالا ظاهر می‌شود که برای بررسی سایر مراحل تشریفات گمرکی به آن نیاز است. در هنگام پرکردن فرم اظهارنامه باید دقت کافی به کار برده شود؛ زیرا بعد از تکمیل آن باید هزینه‌های حقوق ورودی کالا پرداخت شود. در این میان قرارگرفتن در مسیر سبز گمرکی می‌تواند کمک بسیار مهمی در تسهیل واردات باشد.

طی‌کردن مسیرهای گمرکی چگونه است؟

برای این که متوجه شویم چگونه در مسیر سبز گمرکی قرار بگیریم ابتدا باید اطلاعاتی از مسیرهای گمرکی داشته باشیم. بعد از اتمام این مراحل سیستم گمرک و بازرسان آن به بررسی کالای شما می‌پردازند و مشخص می‌شود که کالای شما در کدام یک از سه مسیر سبز، زرد، قرمز از گمرک برای ترخیص قرار می‌گیرد. اگر مسیر ترخیص کالای شما سبز باشد به‌راحتی می‌توانید با ارائه برگه ترخیص به انبار گمرک اقدام به ترخیص کالا نمایید. اگر مسیر ترخیص کالای شما زرد باشد باید از سامانه epl درخواست نوبت برای کارشناس کنید و اگر مسیر ترخیص کالای شما قرمز باشد گمرک شما را به یک ارزیاب حضوری برای رفع مشکل در گمرک ارجاع می‌دهد. در نهایت بعد اتمام این مراحل باید به دایره صندوق گمرک مراجعه کرده و بعد از پرداخت هزینه‌های احتمالی پروانه گمرکی صادر شده را دریافت نمایید.

مسیرهای گمرکی چگونه تعیین می‌شوند؟

به‌طورکلی، کالاهایی که در نوبت ترخیص هستند در سه مسیر قرار خواهند گرفت. این مسیرها برای بررسی دقیق‌تر کالاها و مدیریت بهتر ریسک صورت می‌گیرد؛ بنابراین، برای ترخیص کالا از گمرک، ابتدا محموله‌ها ثبت شده و شماره کوتاژ دریافت می‌شود و سپس اظهارنامه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مسیر خروج برای کالا مشخص شود. اظهارنامه‌های ترخیص ممکن است در سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار بگیرند. در ادامه به تشریح انواع مسیر در ترخیص کالا (سبز، زرد و قرمز) می‌پردازیم.

مسیر سبز

کالاهایی که در مسیر سبز قرار بگیرند نیازی به استاندارد و آزمایشگاه ندارند و برای این کالاها کسب مجوز ضروری نیست قرارگرفتن کالا در مسیر سبز به معنای این است که در صورت ارائه مدارک، اسناد و مجوزهای اجباری، همچنین صحت اطلاعات مندرج در اظهارنامه و رسید‏های پرداختی، کالای شما به بازدید و یا دریافت مجوز خاصی نیاز ندارد و شماره ارزیابی از سیستم دریافت می‏‌شود. پس از اینکه حق ورودی پرداخت می‌شود، پروانه الکترونیکی در همان زمان صادر شده و به سمت درب خروج هدایت می‌شود. گاهی فرایند خروج کالا از گمرک در مسیر سبز چنان سریع است که فقط چند ساعت زمان می‌برد.

مسیر زرد

این مسیر نسبت به مسیر سبز کمی دشوارتر است. این نوع کالاها نیاز به آزمایشگاه و یا استاندارد دارد؛ ولی به‌خاطر سابقه ترخیص و ارائه کاتالوگ و مطابقت ارزش استنباطی گمرک باارزش کالا، بدون نیاز به ارزیابی فیزیکی اجازه‌ی خروج می‌گیرند ارزش‏‌گذاری و تعرفه کالا توسط کارشناس مجازی ارزیابی می‌شود. نوع کالا نیز در تعیین این مسیر نقش بسیار مهمی دارد.

مسیر قرمز

وقتی کالایی برای ترخیص در مسیر قرمز قرار می‌گیرد نسبت به مسیرهای سبز و زرد دی روند طولانی‌تری را برای ترخیص طی می‌کند. کالایی که در مسیر قرمز قرار می‌گیرد نیازمند این است که برای ترخیص حتماً باید تحت بازرسی به‌صورت فیزیکی قرار بگیرد. مسیر قرمز معمولاً برای کسانی که به‌تازگی کارت بازرگانی خود را دریافت کرده‌اند تعیین می‌شود. همچنین اگر اسنادی که برای اظهار کالا ارائه شده مخدوش و غیر قایل بررسی باشد کالا در مسیر قرمز قرار می‌گیرد. به طور معمول کالاهایی که از نظر ارزشی لوکس به‌حساب بیایند و یا لوازم‌یدکی خودرو ها و همچنین پارچه‌ها برای ترخیص در این مسیر قرار می‌گیرند. این نوع کالاها احتمالاً نیاز به آزمایشگاه و استاندارد دارند و اسناد ارائه شده، مخدوش است. ارزش استنباطی گمرک باارزش اظهاری تطابق ندارد.

کلام آخر؛ راه و چاه مسیر سبز

خوب است بدانید که در تعیین مسیرهای گمرکی سابقه قبلی و خوش‏حسابی همچنین تبحر در ارائه مدارک و اسناد لازم برای ارائه به گمرک بسیار تأثیرگذار است. سابقه شرکتی که برای ترخیص کالا اقدام می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است. البته مهارت ترخیص‌کار گمرک نیز در این زمینه از اهمیت به سزایی برخوردار است. ترخیص کالا از گمرک مسیرهای مختلف و مراحل چندگانه‌ای دارد. فرایند ترخیص کالا برای برخی شرکت‌های باتجربه، امری ساده و آسان است. درعین‌حال ممکن است برای دیگران ترخیص کالا از سخت‌ترین بخش‌های یک تجارت باشد. یک شرکت بازرگانی معتبر می‌تواند مسیر قرمز گمرکی را به فرش قرمز تبدیل کند تا روند پیچیده خروج کالا از گمرک، آسان و اصولی انجام شود.

امتیاز شما به این مطلب

فوتوسلفی

فوتوسلفی اختصاصی ترین منبع اطلاعات بازیگران و ورزشکاران ایرانی و خارجی است که از سال 1400 فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا